Podpora jedinečné historické památky - kostela sv. Václava v Kozojedech

Výtěžek z výstavy "Stálá expozice historických i současný betlémů v Kozojedech na Jičínsku" bude věnován na záchranu kostela sv. Václava.


V obci Kozojedy stojí vzácný kostel postavený z dubového dřeva koncem sedmnáctého století na místě, kde býval kostel ze století čtrnáctého.

Všechny turistické příručky se o něm zmiňují, jako o kostelíku unikátním.

A proto není divu, že se kostel sv. Václava v Kozojedech u Žlunic umístil v roce 2021 na stříbrném 2. místě v celostátní soutěži "MÁME VYBRÁNO".

Jenomže kostel už ve svém úctyhodném věku potřebuje projít zásadními opravami, neboť stav jeho severozápadní zdi je havarijní. Dokonce se dá říci, že hrozí zřícení této zdi, a tím pádem i zánik celého kostela.

Opravu kostelíčka Svatého Václava v Kozojedech se proto od roku 2017 snaží prosadit Spolek Stříbrný zvon. Toto sdružení je složené z občanů Kozojed i dalších lidí odjinud, kterým však nebyl lhostejný osud téhle nádherné chátrající památky.

Drazí přátelé, v tomto nám můžete pomoci i Vy.

Návštěvou expozice historických i současných betlémů v Kozojedech na Jičínsku, svou účástí na kulturních akcích pořádaných Spolkem STŘÍBRNÝ ZVON v kostele sv. Václava i mimo něj nebo aktivním šířením informací o výstavě betlémů v Kozojedech.

Více informací o poslání Spolku STŘÍBRNÝ ZVON naleznete na webových stránkách www.stribrnyzvonkozojedy.webnode.cz


O kostelu 

V roce 1689 byl postaven roubený dřevěný kostel zasvěcený sv. Václavovi. Kostel je zhotoven z dubových trámů a jeho odlišností je zvláštní interiér se vzácnými dřevořezbami z roku 1722, které jsou připisovány Braunově dílně.

Je považován nejen za historický klenot obce a jičínského okresu, ale patří mezi jedinečné památky v rámci 9 dřevěných kostelů ze 17. století v celé oblasti východních Čech.

Kostel má úctyhodný věk (332 let), a proto není divu, že potřebuje zásadní generální opravu s neprodleným zajištěním statiky, neboť hrozí zřícením.

Nemá skoro žádné pevné základy, protože byl postaven jako dřevěný roubený a zatížení roznášely dubové trámy stěn. Jeho obvodové stěny se hroutí, což může vidět i laikovo oko při pohledu zvenčí.

Aby se zjistil celý rozsah škod v jeho konstrukcích, muselo vzniknout několik studií, posudků a projektů:

  • Hodnocení spolehlivosti nosné konstrukce (2019)
  • Stavebně historický průzkum kostela (2019)
  • Stavebně technický průzkum a koncepce obnovy kostela (2020)
  • Posouzení dřevěných konstrukcí z hlediska jejich napadení dřevokazným hmyzem a houbami (2020)
  • Projekt na přihlášení kostela do programu "Záchrany architektonického dědictví" (2021)

Díky aktivitě Spolku a jeho členům mohly být zajištěny studie, posudky a projekty v celkové výši 300 tisíc Kč.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky